POLNISCHE OSTSEE       

NAWIGACJA: STRONA GŁÓWNA - LATARNIE MORSKIE

Polecamy:

D.W. KLIPER - Niechorze

Niechorze nad morzem, KLIPER zaprasza

D.W. KLIF - Chłapowo

Chłapowo nad morzem, DW Klif zaprasza

FULAY - Karwia

Karwia, Apartamenty Fulay z basenem, komfortowe wczasy nad morzem

O.W. SŁOŃCE - Dąbki

Dąbki, domki letniskowe i hotel z basenem w Dąbkach

NOCLEGI NAD MORZEM

Noclegi nad morzem

LATARNIE MORSKIE

Latarnia w Kołobrzegu

Szukając sposobu na aktywny wypoczynek, przebywając na polskim wybrzeżu, warto oderwać się na chwilę od zdobywania wymarzonej opalenizny i wybrać się na spacer wzdłuż brzegu morza, przy okazji odwiedzając latarnie. Te wieże nawigacyjne służyły ludziom od dawien dawna, od postaci bardzo prowizorycznej ewoluowały do dzisiejszych kształtów nabierając charakteru poprzez wieki. Na polskim wybrzeżu znajduje się siedemnaście latarń morskich w większości dostępnych dla turystów i kryjących wiele ciekawych historii. Aby zachęcić do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie tajemnice, poniżej przedstawiamy krótkie opisy poszczególnych latarni, odrobinę historii i ciekawostki, interesujące każdego zdobywcę nowych wrażeń.

Latarnia w Świnoujściu, najwyższy znak nawigacyjny na wybrzeżu Bałtyku, powstała w 1854 roku, na prawym brzegu Świny w przemysłowej części miasta Warszowie. Do XX wieku była to ośmiokątna wieża wysokości prawie 65 metrów, z żółtej cegły. Generalny remont pozostawił po sobie wieżę o przekroju okrągłym, osadzoną na ośmiokątnej podstawie ze spadzistym dachem. II Wojna Światowa, a w jej trakcie naloty alianckie, spowodowały poważne zniszczenia, kolejno naprawiane. Generalny remont na przełomie 1999 i 2000 roku doprowadził do jej obecnego wyglądu i otwarcia jej progów dla turystów.

Latarnia Kikut k/Wisełki, to położona w Wolińskim Parku Narodowym wieża orientacyjno widokowa, w 1962 roku przerobiona na latarnie morską. Ze względu na swoje położenie, czyli wzgórze o wysokości 75 metrów nad poziomem morza, jest uznawana za najwyższą latarnią polskiego wybrzeża. Jej światło ma 91,5 metra wysokości ponad wodą. Ze względu na jej pełne zautomatyzowanie nie została udostępniona zwiedzającym, jednak warto wybrać się na trzy kilometrową, piesza wycieczkę, czerwonym szlakiem poprzez lasy Wolińskiego Parku Narodowego, chociażby po to, by poczuć się nad samym morzem jak w górach.

Latarnia w Niechorzu została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie, osiągając wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągające się wkoło widoki, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży.

Latarnia w Kołobrzegu została umiejscowiona w centrum miasta Kołobrzeg, na dawnym forcie, co umożliwiło postawienie wysokiej wieży z czerwonej cegły. Latarnię można zwiedzać, a wielkim i zarazem niespotykanym urozmaiceniem wspinaczki na latarnię są metalowe schody. Miłą niespodzianką jest usytuowana w pobliżu armata, przypominająca historię wieży, oraz tablice upamiętniające rybaków, którzy zginęli na morzu.

Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 41,2 metra, położona jest 112 metrów od brzegu morskiego, niedaleko drogi z Ustronia Morskiego do Mielna. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia w Darłowie jest budowlą najmniej przypominającą klasyczne latarnie. Stojące blisko brzegu budynki są nieustannie narażane na oddziaływanie wody morskiej, przez co w zimie ściany są skute lodem. Jest to parterowy domek z nadbudowaną dwupiętrową wieżą. Przez szyby laterny można obejrzeć budowę soczewki. Latarnia jest umiejscowiona u ujścia rzeki Wieprzy do morza, kierując się w jej stronę można przy okazji zwiedzić unikalny zwodzony most.

Latarnia morska w Jarosławcu to wspaniały punkt widokowy na okolice Jarosławca, usytuowana w odległości 400 metrów od brzegu i w pobliżu starych zabudowań, pozostałych po poprzedniej, zbyt niskiej latarni. Na szczycie trzydziestometrowej wierzy znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody wewnątrz wieży. W 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków. Usytuowana jest w samym centrum Jarosławca, w związku z czym turyści nie powinni mieć problemów z odnalezieniem jej.

Jeden z najsławniejszych kurortów naszego wybrzeża również może pochwalić się posiadaniem w swej okolicy znaku nawigacyjnego. Latarnia Ustka to niezwykle interesujący architektonicznie obiekt, składający się z ośmiokątnej wieży i niewiele niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Uroku dodaje niezliczona ilość gzymsików, daszków oraz kilkanaście okien różnego rozmiaru. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki, z galerii przez szyby można obserwować układ soczewek. 1993 roku latarnia została dopisana do rejestru zabytków. Zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu, u ujścia rzeki Słupi. Warto zapytać przewodnika o ducha, który żyje w latarni.

Latarnia morska w Czołpinie jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu i wznosi się na wysokość 25 metrów na wzgórzu o wysokości 75 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów półtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Latarnia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, a widok z jej tarasu rozciąga się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.

Latarnia Stilo położona w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo, zwanej również Ostenik, jest bardzo charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Została zbudowana na początku XX wieku i odznacza się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy – stalowe elementy połączono śrubami, co jest doskonale widoczne wewnątrz budynku. Latarnia jest pomalowana w trzy charakterystyczne pasy – czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze. Obok wieży stoi domek latarników, w którym swe obowiązki wypełnia także kobieta.

Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Latarnia była wielokrotnie podwyższana, a obecnie jej konstrukcje stanowi murowana podstawa i metalowa wieża. Dla turystów zostało udostępnione jedynie dojście do pierwszego podestu, z którego trudno dojrzeć morze, jednak warto się wybrać w te okolicę, by podziwiać kunszt architektoniczny i udać się na spacer na pobliską kamienną plażę.

Obecna latarnia w Jastarni powstała w 1950 roku na miejscu latarni zniszczonej w trakcie działań wojennych na początku II Wojny Światowej. Jest to metalowy walec, osadzony na betonowej podstawie, pomalowany w czerwono-białe pasy. Nie jest udostępniona do zwiedzania, jednak warto zobaczyć tę najmniejszą z polskich latarń.

Latarnia helska zastąpiła po II Wojnie Światowej swoją poprzedniczkę wybudowana jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. Budowla stanowi czterdziestometrową wieżę w kolorze pomarańczowym zwieńczoną równie czerwoną laterną z galerią udostępnioną do zwiedzania. Wieża znajduje się na samym końcu półwyspu helskiego.

Latarnia morska w Sopocie początkowo pełniła funkcję wieży widokowej zasłaniającej nieestetyczny komin kotłowni Zakładu Balneologicznego, obecnie stanowi znak nawigacyjny w polskim systemie żeglugi morskiej oraz punkt obserwacyjny, skąd można podziwiać molo i część Sopotu. Aby się na nią dostać należy w pierwszej kolejności opłacić wstęp na sopockie molo.

Latarnia w gdańskim Porcie Północnym to najmłodsza latarnia polskiego wybrzeża, uruchomiona w 1984 roku i stanowiąca przede wszystkim kapitanat portu z dobudowaną laterną, zastępującą starszą, wyłączoną z użytku latarnię w Nowym Porcie. Jest to jedyna w Polsce latarnia, na szczyt której dociera się windą. Z jej galerii, przypominającej chatkę baby-jagi, rozciąga się piękny widok, którego jednak żaden turysta podziwiać nie może.

Latarnia Nowy Port zakończyła swe działania wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, została dopisana do rejestru zabytków i w 2004 roku udostępniona do zwiedzania. Stanowi ośmiokątną wieżę zwężającą się ku górze, zakończoną galerią z misternie kutymi poręczami. Dawniej na szczycie wieży znajdowała się kula czasu pozwalająca regulować czas na statkach, pozostałością po niej jest kuliste zwieńczenie budowli.

Obecna latarnia w Krynicy Morskiej jest zastępczynią zniszczonej pod koniec wojny XIX wiecznej wieży. Powstała w latach pięćdziesiątych, obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Zbudowana została z betonowych bloków na kształt ściętego stożka z wewnętrznymi schodami pnącymi się wzdłuż ścian. Z galerii rozciąga się widok na wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, od strony lądu można dojrzeć Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej widoczności nawet światła Helu i Gdańska.

 

         kontakt i reklama

© WCZASY NAD MORZEM - www.morze.net.pl

Polecamy:  wczasy w Karpaczu - ww.karpacz.com.pl - portal turystyczny Karpacza, miasta położonego w Karkonoszach pod Śnieżką | Szklarska Poręba noclegi - www.szklarskaporeba.net.pl - turystyczny serwis Szklarskiej Poręby, miasteczka położonego w Karkonoszach | POLNISCHE OSTSEE www.polnischeostsee.de